Szkolenia pracownicze – warto?

Szkolenia pracownicze – warto?

Dookoła nie brak ofert i ogłoszeń krzyczących wręcz o tym, że szkolenia dla Twojej firmy przeprowadzone przez firmę XYZ będą najlepszym rozwiązaniem dla Twoich pracowników. Ale zaraz – firma ZXY twierdzi, że to jej oferta jest najlepsza, z czym z kolei nie zgadza się firma YZX, bowiem to ona przecież oferuje najlepszy pakiet szkoleń. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej firmy, która miałaby przeprowadzić szkolenie dla naszych pracowników, warto odpowiedzieć sobie najpierw na kilka pytań:

1. Co wnoszą szkolenia dla firmy?

2. Jakie szkolenie będzie najlepsze w przypadku naszej firmy?

3. Jak wybrać odpowiednią firmę szkoleniową?

4. Czego zdecydowanie należy się wystrzegać przy wyborze firmy?

Poniżej – po kolei: krótkie i najważniejsze odpowiedzi na powyższe pytania.

Ad. 1 – Co wnoszą szkolenia dla firmy?

Po pierwsze – najważniejszym celem szkoleń jest wzbogacenie wiedzy i umiejętności pracowników. Dzięki temu mają realny wpływ na funkcjonowanie firmy na rynku, otoczeniu społecznym, a nawet na wewnętrzne stosunki w samej firmie – dzięki spotkaniom różnych działów.

Po drugie – pracownicy firmy, w której szefostwo organizuje szkolenia mają poczucie tego, iż firma dba o nich, zauważając potrzebę ich rozwoju – to kolei bezpośrednio przekłada się na motywację do pracy.

Po trzecie – szkolenie buduje poczucie więzi pracownika z firmą, w której pracuje, a jasne przedstawienie celów i misji przedsiębiorstwa pozwala na lepszą organizację pracy i dążenie do tych celów.


Po czwarte – szkolenie to dobry sposób na zwiększenie elastyczności kadry w obliczu problemów w organizacji – uzbrojeni w nową wiedzę, pracownicy szybciej poradzą sobie z przeciwnościami.

To oczywiście przykładowe i, najważniejsze moim zdaniem zalety szkoleń pracowniczych. Z całą pewnością rzec można, że nie mają one wad – bo jakie mogłyby mieć? Jedynym minusem, jaki może się pojawić, jest wybór nieodpowiedniej firmy szkoleniowej – wówczas tracimy tylko czas i pieniądze na opłacenie jej. Jak zatem wybrać firmę, której szkolenia przyniosą wymierne efekty? O tym szerzej w kolejnym wpisie. Zapraszam do śledzenia!